Ekspertiz Uzmanından 2. El Araç Alacaklara Tavsiyeler

Aracın yanına gittikten sonra satıcı ile hevesli bir şekilde konuşmayın, çok samimi hareketlerden uzak durun resmiyetinizi koruyun. Siz aracın başında iken onu telden arayıp aracı soracaklardır bu telefonlara aldırış etmeyin. Satılık mal isteyen herkes gelip görebilir şeklinde havalarda olun arayan soran çok olur fakat sizin gibi araçbaşına giden azdır. Tok alıcı edası verin, sonrasında araca binmeden araç düz bir zeminde durmuyor ise aracı düz bir yere çekmelerini rica edin. Ve aracı incelemek için de 45 dakika müsade isteyin. Aracı düz bir zemine çektikten sonra, aracın öncelikle içine girin oturun ve yanınızdaki satıcıya aldırış etmeden sakin bir kafa ile aracı kontrol etmeye başlayın. Önce direksiyon simidini inceleyin daha öncesinde test sürüşü yaptıysanız eğer, diğer araçlara göre karşılaştırmanız kolay olacaktır. Sonrasında vites topuzunu kontrol edin, yıpranma payı ne durumda kontrol edin. Direksiyon simidi vites topuzu ve pedal sistemi aracın yapmış olduğu km için bir ipucu olacaktır. Aynı zamanda ön gösterge paneli etrafındaki plastik aksamları kontrol edin bu panel sökülmüş ise tornavida izi mutlaka olacaktır böyle bir izin peşine düşün, aracın içinin kokusu önemlidir. Araç içerisinde ağır bir koku var ise, sigara içilmesi muhtemeldir. Sigara küllüğünü kontrol edin, koltuklarda olabilecek sigara yanıklarını kontrol edin. Emniyet kemerlerini, cam otomatiklerini ve var ise elektrikli ayna kontrollerini, koltuk ayarlarını, aracın ses sistemini tek tek kontrol edin. Arka koltuğa geçin kol tutamaklarını ve cam krikolarını kontrol edin. 4 Kapıyı içten ve dıştan açın,kapı kollarını kontrol edin. Aracın tavan döşemesi ve taban döşemesini dikkatlice inceleyin. Özellikle tavan döşemesi tüylenme yapmış mı bakın. Gözünüze takılan en ufak kusuru satıcıya sormaktan çekinmeyin. Sizin bir şeyden anlamadığınızı düşünmesin sormaktan vazgeçmeyin, ayıp olur diye düşünmeyin. Sürekli sorular sorun, soru sormak sizin menfaatinize olacaktır.

Aracın İçinden Çıktığınızda

Araba düz bir zeminde güneşli bir havada ortada dururken, aracın 5 – 6 metre uzağına gidin, uzaklaştıktan sonra aracın arkasından bakın. Etrafında dolanarak 4 köşesinden bakın. Aracın düz zemin üzerinde sağa veya sola yatık durması, süspansiyon sisteminde bir problem olduğuna delalettir. Aynı şekilde aracın rengini de yakalayabilirsiniz. Mükemmel bir boyacı olmanıza gerek yok güneş altında 5 – 6 metre geri den aracı incelemeniz, size renk tonundaki farklılıkları gösterecektir. Boyanan parça hiçbir zaman diğerleri ile renk tutmaz. Yetkili servis te boyasa sanayi de de boyansa fark mutlaka olacaktır. Çünkü güneş gören boya ile, yeni boya arasında fark mutlaka olur. Belki çok belki az ama mutlaka belli eder. Sonrasında cam çıtanın ve plastik aksamın dip köşelerinde boya kalıntılarını bulmaya odaklanın. Var ise sonradan boyanmış anlamına gelir, çamurlukların vidanlandığı noktalara vida uçlarına bakın. Vidaların üzeri boyalıdır vidanın boyası üzerinde olabilecek bir boya soyulması o parçanın söküldüğü anlamına gelir. Fener ile birlikte vidalara yoğunlaşın. Kaput bağlantı menteşelerin deki vidaları kontrol edin. Vidalar ve çamurluk bağlantı vidaları davlumbaz içlerine eğilin bakın. Çamurlukların far bağlantı noktalarına, yani ağızlarına yoğunlaşın. Bu bölgeler kör noktalar olduğu için, sonradan boyanan bir işlemde hata kalma ihtimali çoktur. Sonrasında, dikkatli bir şekilde güneş altında inceleyin. Gözleriniz ile aracın yan kısmından önden arkaya doğru röntgenleyin. Bazı marka ve model araçlarda tasarım olarak yanlarda kordonlar kullanılır. Bu hatlar tabiri caiz ise ok gibi olmalı dalgalanma var ise orada işlem var demektir. Güneş altında incelenen araç bütün açılardan kendini belli eder, işlem  yapıldığını dair yakalarsınız. Macun çekilmiş, çekiçlenmiş bir kaporta sacı bakıldığında dalgalı durur. Önemli bir detay daha, aracın önüne gelin kaput ve çamurlukların arasına sağ ve sol olmak üzere serçe parmağınızı sokun. yukardan aşağı doğru parmaklarınızı indirin. Bir parmağınız yukarda sıkışıyor diğeri çok rahat iniyor ise, bu araç önden hasarlıdır. Hiçbir şekilde bu ayarı veremezler. Orijinal gibi olmaz, çamurluk ve kaput çizgileri yani yan boşluk araları eşit miktarda olmalıdır. Sol tarafın aralığı sağa göre daha geniş veya daha dar ise mutlaka işlem yapılmıştır. Fabrikasyon ayar gibi kimse yapamaz bu işlem aynı şekilde bagaj kapağı için de geçerlidir. Ön tarafı yaptıktan sonra araç arkadan hasar almışmı diye incelemek için, arkaya geçin. Bagaj kapağının çamurlukla birleşme noktalarına (aralarına) parmaklarınızı takın ve aşağı doğru indirin. Sonra parmaklarınız ile iki tarafında genişliğini anlamaya çalışın.

Motor Stop Haline iken (Çalışmazken) Kontrol

Kaputu kaldırıp gözünüzle yağ sızıntılarını tespit etmeye odaklanın araç dizel ise Turboyu kontrol edin. Turbo ve Turbo intercooler hortum girişlerini kontrol edin. Hortum girişlerini üstten göremezseniz alttan kontrol edin. Motor üst kapak bölgesinde aşırı bir yağ kaçağı varmı kontrol edin. Sonrasında motor üst kapağını ve yağ çubuğunu açın. Motor üst kapağının içine fener yardımı ile bakmaya çalışın. Yağlı olacak fakat kurum olmadığından emin olun içerisinde. Sonra yağı kontrol edin yağ çubuğu karter deki yağın içerisine girer yüzden dipte çökmüş yağ içerisinde su var mı ona bakın
pas sarımtrak bir yağ rengimi kontrol edin. Sonrasında motorun genel aksamında gelişi güzel kablolar sarılmış mı ve varsa kablolar dağınık mı dikkatlice bakın. Aracı incelerken radyoyu açmayın. Müzik çalmasın motoru çalıştırın araç rolantide çalışsın. Motor ısınıncaya dek geçen sürede motoru dinleyin, ısınıncaya dek rolanti de sarsılıp sarsılmadığını kontrol edin. Araca binin ve devir saatini kontrol edin.

Test Sürüşü

Aracın el frenini sonuna kadar çekin. Aracı vitese takın ve el frenini indirmeden yavaşça hareket ettirmeye çalışın. Araç motoru bayılıp stop etmeden gitmeye devam  ederse, el freni görevini yerine getirmiyor demektir. Araç hareket etmiyor devir düşüyor ve zorlanıyor ise el freni çalışıyor demektir. Şimdi el frenini indirin. Ve hareket edin ilk kalkış esnasında araç debriyajı kavramayı dipte kavrıyor ise baskı balatası iyi demektir. Ayağınızı pedaldan çekmeye bırakmaya yakın kavrıyor ise baskı balatası bitmiş demektir. Bu birkaç marka ve modele göre değişiklik gösterebilir. Fakat genel  anlamda doğru olan budur. Sonrasında araç frenlerini test edin. Araçta Abs var ise arka tekerleklerin görevini yapıp yapmadığını anlayamazsınız. Abs yok ise frenleme esnasında ön tekerlekler çabucak kayıp, kızaklayacaktır. Keza aynı şekilde frenleme yaptığınızda araç sağa veya sola çekme savrulma yapıyor ise, aracın fren mekanızmasının doğru çalışmadığı veya fren balatalarının değişmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Geniş bir yol mümkünse trafiğe kapalı bir alan seçin araçla direksiyonu tam tur çevirerek ön takımında olabilecek sesleri dinlemeye çalışın. Sağa veya sola tam tur dönüşlerde ön takım düzeninde olabilecek gıcırtı vuruntu ve tonk die bir ses varmı dikkatlice dinleyin. Araç direksiyonunu düz bir pozisyona getirin araç direksiyon düz iken sağa veya sola gitmeye eğilim gösteriyorsa rot ayarı bozuktur. Vites geçişlerinde araç sarsıntı yapıyor ise salıncak burçları bozuktur. Düz yolda araç hızlandığında direksiyon da hafif bir titreme hissediliyor ise Jantlar’da yamukluk veya lastiklerde balans bozuktur demektir. Direksiyonu anlamaya hissetmeye gayret gösterin. Ön takım ayarı bozuk olan bir araç masraf demektir. Küçük birkaç parçanın ayarından ziyade, parçaların bozuk olma ihtimali yüksektir. Sonradan size masraf çıkartabilir dolayısı ile bunlara çok önem gösterin aracı deneyin. Hepsinden ziyade aracı kullanırken içinize siniyor mu   anlayın. Aracın içinize sindiğinden emin olun. Aldığınız notları sonrasında bir bir kontrol edin.  Satıcının söylediklerinin dışında araçta çıkan eksi bir durum söz konusumu kontrol edin. Şüpheci yaklaşın güvene dayalı ticaret yapmayın. Her zaman temkinli ve şüpheci olun. 2.el oto pazarın da olan tezgahlara tuzaklara düşmeyin. Arayın
Konum